يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧
صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
منو اصلی
اخبار > مراسم جشن سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور مسلمانان و علاقمندان چینی در پکن برگزار گردید


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم جشن سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور مسلمانان و علاقمندان چینی در پکن برگزار گردید

به مناسبت فرا رسیدن ایام مبارک دهه فجر و سی نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ،از سوی رایزنی فرهنگی سفارت  ج.ا.ا.ایران در پکن ،مراسم جشن با شکوهی با حضور مسلمانان و علاقمندان چینی ،در محل سفارت  برگزار گردید. این مراسم که نمایندگانی از انجمن اسلامی چین و امامان جماعت و هنرمندان ...نیز حضور داشتند  ،با تلاوت ایاتی از کلام الله مجید و اجرای سرود توسط دانش اموزان مدرسه امام خمینی (ره)سفارت آغاز گردید.

در ادامه برنامه محمد رسول الماسیه رایزن فرهنگی به حضار خوشامد گفت و از حضور آقای خوالی مینگ سفیر اسبق چین در ایران که در برهه انقلاب اسلامی نیز در سفارت چین در ایران مشغول خدمت بوده تشکر نمود و شخصیت های حاضر در جلسه معرفی نمود.

رایزن فرهنگی گفت: بارزترین انگیزه ای که مردم را در سالهای 56 و 57 به صحنه انقلاب اورده بود اعتقادات  دینی بود.شاید امید به پیروزی  زیاد نبود.اما گرایشی عمیق در دل مردم برای بازگشت به ارزشهای دینی و اخلاقی ایجاد گردیده بود. او افزود:انقلاب ایران  به نظر اینجانب  فرهنگی ترین انقلاب بود و فراگیرترین پوشش جمعیتی را داشت .یعنی همه احاد مردم ایران در شهر و روستا و از هر قشری با ان همراه بودند.خداوند را شاکریم که  اکنون  سی و نهمین  سال  پیروزیش را جشن می گیریم. با این انقلاب ،نقطه عطفی در مسیر تاریخ تحولات   منطقه و جهان ایجاد شد.

اولین سخنران این برنامه علی اصغر خاجی سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین بود که سخنان خود را به بیان مهمترین دستاوردهای سیاسی و بین المللی ایران در سال جاری اختصاص داد.او نابودی حاکمیت داعش در سوریه و عراق و برگزاری شکوهمند دو انتخابات ریاست جمهوری و شورا ها را مهمترین دستاوردها ذکر کرد.

متن سخنرانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین

بسم الله الرحمن الرحیم

 اين روزها  سی و نهمین سالگرد و آغاز چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی  ايران است. انقلابی که  در سال 1357 ،هم چون نهالی نو پا ،با دستان توانمند مردم ايران غرس گرديد و   اكنون  ،پس از سی و نه سال ،به درختي تنومند تبدیل شده  و ريشه هاي مستحكم دوانده  و در مقابل تند باد حوادث ايستادگي و پايداري نموده و به تكيه گاه و نقطه اميد مستضعفان و مظلومان جهان تبديل شده است.

از حضور گرمتان  در این جشن تشکر می کنم و به همه شما خیر مقدم عرض می کنم.

تمام افتخار  جمهوري اسلامي ان استكه این نظام برخاسته از  مردم است .بر مردم تكيه دارد.در دلهاي مردم جاي دارد  و در جهان نيز، توده هاي مردم و نخبگان بشر دوست و عدالت خواه، از آن  حمايت مي كنند.

دشمنان انقلاب اسلامي از همان روزهاي اغاز استقرار اين نظام ،توطئه هاي پيچيده اي را عليه ان طراحي و اجرا كردند.انقلاب اسلامي از روز نخست با تحريم،ترور،كودتا،جنگ،تجزيه ،فشار اقتصادي و فشار سياسي از سوي دولتهاي استكباري غرب مواجه بوده است.اما طي سی و نه  سال گذشته با مقاومت و پايداري و تكيه بر مردم ،از اين برهه هاي پر مخاطره عبور كرده است .

سال گذشته ،از سالهاي پر افتخار براي نظام اسلامي ايران بود.ایران  اسلامی موفقیت های  بزرگی کسب کرد.

شكست داعش در عراق و سوريه از مهمترين موفقیت های اين سال بود.همه مي دانيم  حمايت لجستيك و تامين مالي و اموزشي اين غده عفوني در بدن جهان اسلام را کدام دولتها انجام مي دادند.

رئیس جمهور کنونی امریکا در سخنرانی  های انتخاباتی خود با انتقاد از دولت وقت امریکا تصریح کرد که داعش را امریکا بوجود اورد.وزیر خارجه وقت امریکا نیز در خاطرات خود بر اینکه داعش را انها بوجود اوردند اذعان کرده است.

 هدف آنها تجزيه كشورهاي خاور ميانه ،ايجاد جنگ مذهبي در جهان اسلام  و ايجاد منطقه اي پر اشوب و جنگ زده در غرب اسیا بود تا  فروش سلاح هايشان استمرار داشته باشد.

 

خوشبختانه تعدادی از کشورها به خطر این گروهک آگاه شدند و با  تلاش زیاد نیروهای مردمی در سوریه و عراق و با مجاهدت نیروهایی که از ایران داوطلبانه اعزام  شدند و با هم پیمانی استراتژیک چند کشور ،سرزمین های عراق و سوریه از لوث وجود این نیروهای افراطی پاک گردید.

موفقیت  مهم دیگر نظام اسلامی در سال گذشته برگزاری دو انتخابات سراسری شوراها و ریاست جمهوری در کشور بود.مشارکت حد اکثری مردم که نزدیک هفتاد و پنج در صد واجدان شرایط در پای صندوق های رای حاضر شدند نشان اشکار پویایی نظام اسلامی در سی و نهمین سال استقرار بود.

همیشه طی این سی و نه سال ،میزان مشارکت مردمی در نظام جمهوری اسلامی از بسیاری از کشورهای دمکراتیک غربی بالاتر بوده است.

 مردم  غیر از صحنه انتخابات ،با حضور در  عرصه ها ی مختلف ، تکیه گاه نظام برای عبور از مشکلات و چالش ها بوده اند.آنها  درخواست ها و مطالبا تشان را با مسوولان در میان گذاشته  اما اجازه نداده اند  مورد سوء استفاده  واقع شوند.در همین  حوادثی  که ماه گذشته در بعضی شهر های ایران بوقوع پیوست ، گروهی اندک تلاش کردند مطالبات مردم را به  اشوب و اغتشاش بکشانند.اما تلاش انها ، با حضور حماسی مردم و ابراز برائت و نفرت از خشونت طلبان ،بی نتیجه ماند.

 رسانه های معاند غربی  آشوب گران را  به دروغ "مردم "معرفی می کردند.اما  وقتی با  حضور یکپارچه و به موقع میلیونها نفر علیه اغتشاشگران مواجه شدند ، همه تحلیل های خود را  نقش بر اب دیدند

  دشمن  در سالهای اخیر تلاش زیادی کرده است که سرنوشتی ،شبیه سوریه و عراق و یا لیبی برای ایران رقم بزند. فقط حضور مردم و حمایت مردم  و هوشیاری رهبری ، مانع از تحقق برنامه های انان شده است.

ایران در تمام سالهای پس از پیروزی  انقلاب اسلامی  به ایجاد روابط سازنده با سایر کشورها پایبند بوده است.در این میان روابط ایران و چین از ویژگی های خاص خود برخوردار است.

روابط ایران و چین بر تاریخ کهن ارتباطات تمدنی  چند هزار ساله ، بر اشتراکات فرهنگی و بر رویکردهای انقلابی و عدالت جویانه دو کشور در دوران معاصر استوار است.ایران و چین  طی سی و نه سال گذشته سعی کرده اند دوستان صادق و قابل اعتماد یکدیگر باشند.افزایش پر شتاب حجم مبادلات اقتصادی طی دهه اخیر ،ایجاد مکانیسم های گفتگو و هم اندیشی در زمینه های مختلف از جمله سیاسی فرهنگی اقتصادی امنیتی رسانه ای ، افزایش کمی و کیفی هیات های رسمی و غیر رسمی مبادله شده بین دو کشور ،ابراز تمایل دو کشور به توسعه سرمایه گذاری های دو جانبه ..... ، گواه  روابط مستحکم دو کشور است.

ما در عرصه های فرهنگی نیز باید سطح روابط را گسترش دهیم.ارتباط "مردم به مردم" بین دو کشور باید هر چه بیشتر افزایش یابد.مسلمانان چین می توانند نقش موثر و سازنده ای برای تحکیم روابط دو کشور ایفا کنند.هم چنانکه نقش مسلمانان چین و کشورهای اسلامی در پروژه یک جاده یک کمربند پیشنهادی رئیس جمهور محترم چین ،بسیار حایز اهمیت است.

ما برای موضوع گردشگری بین دو کشور اهمیت زیاد قایلیم.چین هم اکنون به یکی از کشورهای بزرگ در زمینه اعزام و پذیرش گردشگر تبدیل شده است.ایران می تواند در پروژه جاده ابریشم ،هم برای جذب سرمایه و بهبود زیر ساخت های گردشگری خود، و هم در زمینه جذب گردشگران چینی ،فعالانه با چین مشارکت کند.

ایران در سال 2015 پس از مذاکرات طولانی چند ساله ،موافقت نامه مهم هسته ای با شش کشور جهان امضا کرد. اما متاسفانه  امریکا از انجام تعهدات خود در این موافقت نامه سر باز زده و می زند . خوشحالیم که این موافقت نامه ماهیت و خوی استکباری آنها را  به جهانیان نیز نشان داد تا  بدانند امریکا تا چه حد غیر   اعتماد است و نمی تواند  در نظام بین الملل طرف گفتگو های عادلانه و صلح جویانه  قرار گیرد.

ما از این رفتار امریکا تعجب نمی کنیم.ما هیچ گاه به امریکا اعتماد نداشته ایم.ما می دانیم با انقلاب اسلامی در ایران ضربه محکمی بر امریکا وارد شد.قبل از انقلاب پنجاه هزار امریکایی در ایران حضور داشتند و امور کشور مستقیم یا غیر مستقیم در دست انها بود.با پیروزی انقلاب امریکاییها از ایران اخراج شدند.با پیروزی  انقلاب اسلامی تئوری های لیبرال دمکراسی انها در جهان اسلام با چالش مواجه شد.با پیروزی انقلاب اسلامی رژیم صهیونیستی کم کم از  ارزوی حاکمیت  نیل تا فرات مایوس شد و اکنون در گنبد اهنین و دیوارهای لرزان محصور شده است.

با پیروزی انقلاب اسلامی رشد وشکوفایی ملت ایران با تکیه بر استعداد ها و ظرفیت های درونی خود اغاز شد.ایران در اینده نیز با اتخاذ رویکرد اقتصاد مقاومتی  و تعامل سازنده با جهان ،ظرفیت های درونی خود را بروز خواهد داد و اشکار خواهد کرد و امیدوار است مسیر پیش رفت و ترقی را با شتاب بیشتر ،همراه با پیش رفت و توسعه سایر  ملت ها ،طی نماید.

اقای خوالی مینگ سفیر اسبق چین در ایران و عضو انجمن دوستی چین و ایران دومین سخنران این مراسم بود.او با تبریک این ایام و با ذکر خاطره حضور خود در ان سالها در ایران گفت انقلاب ایران نه تنها صفحه جدیدی از تاریخ بر روی مردم ایران گشود بلکه ژئو پولیتیک جهانی را در اواخر جنگ سرد تغییر داد.

 

متن سخنرانی اقای خوالی مینگ

      قبل از هر چیز ، به مناسبات سی و نهمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران،  گرم ترین تبریکات خودم را به جناب سفیر و از طریق سفیر محترم به تمام اعضای سفارت و مردم ایران عرض می کنم.  امروز من بسیار خوشحالم و افتخار می کنم که در این روز بزرگ مردم ایران ،می توانم با دوستان ایرانی باهم جشن بگیرم، و من از دعوت صمیمانۀ سفیر تشکر می کنم.

     سی و نه سال پیش مردم ایران در تحت رهبری امام خمینی پیروزی انقلاب اسلامی را به دست آورد. من شاهد این انقلاب بودم. وقتی که شاه از ایران خارج شد و امام خمینی به تهران بازگشت ، صحنه هیجان انگیزی از رقص و آواز و استقبال میلیون نفری مردم ایران در خیابان ها هنوز در جلوی چشم من است. انقلاب اسلامی ،تاریخ وابستگی ایران به کشورهای بزرگ را  به پایان رساند. پس از آن جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور مستقل در میان ملت های جهان ایستاده و تاریخ کاملا جدیدی را آغاز کرده است.

     انقلاب ایران نه تنها یک صفحه جدید برای مردم ایران باز کرد، بلکه ژئوپلیتیک جهانی را در اواخر جنگ سرد تغییر داد. قلمرو نفوذ آمریکا به اجبار   از مرز شوروی – عراق به سمت جنوب خلیج فارس عقب نشینی کرد و یک ستون استراتژیک در خاورمیانه را از دست داد.صدای عدالت و مخالفت با نیروهای هژمونیک این منطقه قویتر شد.

در سی و نه سال گذشته، جمهوری اسلامی ایران یک سری مشکلات و مصیبت ها مانند جنگ، حملات تروریستی، محاصره، تحریم ها و انزوای دیپلماتیک را پشت سر گذاشته  و حاکمیت، استقلال و شرافت خود را حفظ کرده  و در مسیر انتخاب خود به سختی به جلو می رود. هنگامی که ایران با نمایندگان شش کشور بزرگ جهان (بریتانیا، فرانسه، روسیه، آمریکا، چین و آلمان) در میز مذاکره وین در سال 2015 نشستند و  موافقتنامه هسته ای ایران، برجام را امضاء کردند، جهان نه تنها حق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای ایران را به رسمیت شناخت ، بلکه  جمهوری اسلامی ایران را نیز پذیرفت. مهم نیست که در راه اجرای توافقنامه هسته ای ایران با چه تداخلها و تکرارهایی مواجه خواهیم  شد، اما پیروزی دیپلماتیک ایران در حفظ حرمت و کرامت خود،  و سهم خود در صلح جهانی برای همیشه در تاریخ ثبت خواهد گردید.

جمهوری اسلامی ایران یک مدل منحصر به فرد از قدرت سیاسی ایجاد کرده است.  هیچ تجربه و سابقه ای در یادگیری از آن وجود نداشته است. بنابراین طبیعی است که در راه پیش رو با مشکلات مواجه شود. با این حال، من اعتقاد دارم که تا زمانی که حکومت اسلامی ایران با مردم است و با روند تاریخی سازگار است، هرگونه سختی و رنج را می توان برطرف کرد.

چین و ایران هر دو کشور دارای تمدن های باستانی با تاریخ طولانی هستند و در زمان های جدید هر دو از  قلدری های قدرت ها رنج  برده اند. اکنون ما هر دو کشور، امیدواریم که به توسعه مستقل دست بیابیم، و همه ما آرزوی  رستاخیز ملی ما، جوانسازی کشور ما و خوشبختی  مردم  را داریم. این پیوند به طور قاطع ملتهای دو کشور  ما را به هم متصل کرده و این رابطه نیز فراتر از جغرافیای باستانی جاده ابریشم بوده است.

همانطور که ایران 39 مین سالگرد انقلاب اسلامی ایران را جشن می گیرد، چین 40 مین سالگرد اصلاحات و درهای باز را  امسال جشن خواهد گرفت. در طی این 40 سال، روابط چین و ایران به سرعت رشد یافته است. از سال 1978 تا کنون، اقتصادی چین با سرعت زیادی توسعه یافته و حجم  کلی اقتصاد 55 برابر افزایش یافته است. ایران پس از ایجاد نظام جدید، آغوش خود را برای چین باز کرده و از دستاوردهای توسعه چین بهره مند شده  و حجم تجارت چین و ایران بیش از 100 برابر افزایش یافته است. زمانی که من سفیر چین در ایران بودم، شاهد دیدار رئیس جمهور خلق چین آقای یانگ شان گون و نخست وزیر آقای لی پینگ از  ایران بودم. من همچنین در چین از رئیس جمهوری اسلامی ایران آن زمان آقای خامنه ای و آقای رفسنجانی فعالانه پذیرایی کرده بودم. طرح پروژه مترو تهران و سایر پروژه های توسعه مهم در این دوره برنامه ریزی شده بود.

جناب آقای سفیر، خانم ها و آقایان:

جهان در حال تغییرات چشمگیر است. تعدادی از کشورهای در حال توسعه مانند ایران و چین، در حال برخاستن و ظهور هستند. موقعیت  چند قدرت بزرگ در کنترل جهان، کاهش می یابد. در چارچوب جهانی شدن، منافع همه کشورها در جهان به هم پیوسته خواهد شد. انسان ها دیر یا زود از بازی های صفر (zero-sum game) و بازی های ذهنی جنگ سرد خداحافظی می کنند و آن را با آرمان سرنوشت جامعه  انسانی جایگزین خواهند کرد. رئیس جمهور چین آقای شی جین پینگ در نوزدهمین کنگرۀ ملی حزب کمونیست چین که اخیرا  برگزار شد، اعلام کرد که "ملت چین با جهشی بزرگ  از برخاستن و ثروتمند شدن تا نیرومند شدن،  روبرو شده است." با جمعیت 1.3 میلیاردی، چین بزرگترین بازار و سرمایه در جهان را دارد. کشور ایران  در موقعیت کلیدی "یک کمربند و یک جاده" قرار دارد  و با تجربه و پر انرژی است. ما انتظار داریم که  ایران سوار قطار سریع چین شود و از توسعه چین بهرمند گردد و باهم پیشرفت کنند. من به  آینده روابط چین و ایران امیدوار هستم !

شکوفایی کشور ایران و سعادت مردم ایران را آرزومند هستیم !

 

اقای لی شاو لونگ دبیر کمیته اقوام یک جاده یک کمربند یکی از فعالان اجتماعی سومین سخنران  این برنامه بود.او با بیان اینکه برای خود افتخار می داند که در این مراسم حضور یافته به اشتراکات تاریخی ایران و چین و سابقه تاریخی روابط دو کشور اشاره کرد و گفت :غربی بویژه امریکا،چین و ایران را هدف استراتژیک خود قرار داده اند.او اظهار امیدواری کرد با همکاریهای دو کشور مخصوصا در ذیل شعار یک کمر بند یک جاده ،بتوانند رشد موفقت ها و پیوری های بیشتر کسب کنند.

متن سخنرانی اقای لی شاو لونگ

مفتخرم که به دعوت سفارت در اینجا ،همه با هم جشن  روز ملی جمهوری اسلامی ایران را برگزار می کنیم.

سمینار صنایع غذایی اسلامی چین سال 2013 و سمینار توسعه همکاری فرهنگی اقوام  یک کمربند یک جاده سال 2017 که ما برگزار کردیم با سفارت ایران همکاری خوب و دوستانه ای داشتیم . من خودم سال 2012 دعوت شدم و به ایران سفر کردم . ما امیدواریم که با سعی و کوشش  برای تبادلات فرهنگی و اقتصادی  بین چین و ایران خدمت کنیم .

در طول تاریخ ، چین و ایران هر دو کشورهای  با  تمدنی بوده اند.  2700 سال پیش ، تمدن فارس به وجود آمد و در دشت ایران ریشه دار شد . چین و ایران ،تنها دو کشوری در جهان هستند  که تمدنشان  در سر زمین خود مداوم گسترش یافته است .  زبان فارسی و زبان چینی  2000 سال پیش را هم اکنون ایرانی ها و چینی ها می شناسند. ولی تمدن غرب ، تمدن افریقا ، تمدن هند این خصوصیت را ندارند. چینی ها و ایرانی ها لازم است برای حیات بزرگ تمدن دو کشور تلاش کنند .

از جهت احساسات  ملت ها ، چین و ایران هردو  دارای تراژدی های تاریخی سنگین بوده اند . درطول  تاریخ ، هردو کشور از شرق ، جنوب ، غرب و شمال  مورد  تهاجم ملت های دیگر قرار گرفته اند . در دوران معاصر ،   بیداری ملت در دو کشور، خشم تاریخی دل آنها را بزرگ کرد و هویت ملی خود را تقویت کردند . این هویت ملی از یک جهت در پیروی از استقلال وتحقق رویای احیای ملی منعکس شده است. از جهت دیگر جریان اصلی  جامعه به ویژه  نخبگان از اتهامات استانداردهای دوگانه  حقوق بشر اروپا و امریکا ناراضی هستند  و همچنین به  "دیدگاه جهانی " آنها شک  دارند .

از لحاظ جغرافیایی ، چین و ایران هردو درگیر در الزامات  ژئوپلیتیک  پیچیده و ذاتی خود هستند. هر دو کشور شانس امریکا را ندارند . چون امریکا تنها دو کشور همسایه دارد که هر دو نسبتا ضعیف هستند . ولی چین و ایران بیش از ده  کشور همسایه دارند که  بیشتر   آنها دارای قدرت تعادل بوده  ،لذا  محیط زیست  ژئوپلیتیک خیلی پیچده گردیده و  باعث شده توانایی  حل مشکلات پیچیده از سوی   سیاستمداران دو کشور  پر چالش باشد. اگر کمی غفلت شود  ، کشور در معرض  خطر قرار می گیرد.من بارها  از  مردم تهران شنیدم که بحرین و  اذربایجان قبلا قلمرو  ایران بود ه اند. این نوع  نگاه  فراموش نشده است. مانند چینی ها  که می گویند مغولستان  خارجی و شی ان لین خارجی قبلا قلمرو چین بوده است.این  ایده ،بحران ملی ایجاد می کند . چین  و ایران باید آمادگی و مقاومت روحی  داشته باشند .

به  لحاظ استراتژیک ، غربی ها به ویژه امریکا ،چین و ایران را در مقابل استراتژی خود قرار داده اند. مثلا در  " گزارش استراتژیک امنیت ملی امریکا  " ژانویه سال 2012 : تنها ایران و چین را رقبای استراتژیک خود  در منطقه خاورمیانه و منطقه شرق آسیا قرار داده بودند. کشورهای غربی برای تغییر  نظام در دو کشور چین و ایران ،کاملا دارای  توافق استراتژیک هستند.نخبگان  چین و ایران هم  برای دفاع از نظام خود دارای توافق استراتژیک هستند.

از " جاده ابریشم " تا " گفتگوی تمدن ها " ، سایه همکاری و رفت و آمد طولانی  مدت  بین دو کشور چین و ایران دیده می شود. چین و ایران  دو کشور دارای  قدمت تاریخی و فرهنگی غنی هستند و هر دو در معرفی  تمدن خود پیش می روند و به  مرور زمان ، با مبادلات  و رفت و آمد مداوم بین دو کشور ، فاصله فرهنگ و تمدن بین  دو کشور کم می شود  و با همدیگر بیشتر  آشنا می شوند.

امیدواریم که کشور ایران و ملت ایران موفقتر و پیروزتر شود .

 دوستی دو کشور چین و ایران پاینده  باد ! 

اقای علی لیگون هنرمند مسلمان اخرین سخنران این برنامه بود.او که به همراه تعدادی از هنرمندان مسلمان از استانهای مختلف چین در این مراسم حضور یافته بود سخنان کوتاهی در باره روابط تاریخی دو کشور  ایراد کرد.

 

متن سخنرانی  اقای علی لیگون

   امروز ما همه در سفارت ایران در چین جمع شدیم تا  باهم  سی و نهمین سالگرد تاسیس جمهوری اسلامی ایران را گرامی بداریم.بخاطر دستآوردهای بزرگ  طی این 39 سال خارق العاده، به دوستان ایرانی تبریک می گویم.

  چین و ایران دو ملت بزرگ هستند که به طور مشترک به توسعه تمدن بشری کمک های تاریخی کرده اند. با وجود اینکه ما از هم فاصله زیاد داریم و دور هستیم ، اما بیش از  دو هزار سال پیش آقای جانگ چیان به مناطق غرب آسیا سفر کرده و جاده ابریشم را باز کرد. به خصوص در دومین سفر  به ایران رسید و مورد استقبال گرم مهرداد شاه  فارس  با دو نفر مقام عالیرتبه  قرار گرفته است.

از آن زمان تا کنون، رفت و آمد ما هیچ وقت قطع نشده است. از طریق جاده طولانی ابریشم ،  دو کشور  مبادلات دوستانه را در زمینه های تجارت، سیاست، فرهنگ و هنر انجام دادند و  آمیختگی  متقابل و رفاه مشترک رسیدند و بطور مشترک از دستآوردهای دو تمدن بهره مند شدند. در عین حال خاورمیانه، آسیای میانه ، آسیای غربی، آفریقا و اروپا از این دستآوردها سود  بردند.

امروز کشور چین وارد دوران جدیدی از سوسیالسیم با ویژگی های چینی تحت رهبری رئیس آقای شی جین پینگ شده است، و  "یک کمربند و یک جاده" به عنوان استراتژی بزرگ جاده ابریشم جدید در حال اجرا است. ایران شرکت کننده فعال در این طرح است. ما بر این باوریم که  عملی شدن  و موفقیت این طرح بزرگ، قطعا به نفع مردم چین و ایران خواهد بود. در عین حال مردم کشورهای مختلف در مسیر  جاده ابریشم جدید قرار دارند و از این طرح بهرمند می شوند.

آرزو می کنم که مردم ایران  آینده ای  درخشان داشته باشند !

در پایان این برنامه هنرمندان مسلمان اثار  خود را به سفیر جمهوری اسلامی ایران اهدا کردند.

در بخشی از این برنامه ویدیو "ایران در سال 2017 "تهیه شده توسط صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نمایش داده شد.

 

 

 

 

 

 


٠٧:٣٢ - 1396/11/17    /    شماره : ٦٩٨١٠٥    /    تعداد نمایش : ٢٧١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 277877 | بازدید امروز : 46 | کل بازدید : 785401 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 1.6875