جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧
صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
منو اصلی
اخبار > هشتمین همایش سالانه انجمن های دوستی ایران و چین برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

هشتمین همایش سالانه انجمن های دوستی ایران و چین برگزار شد

 هشتمین  همایش سالانه انجمن های دوستی ایران و چین  روز دو سه شنبه 7/9/96با حضور  فعالان حوزه های مختلف اقتصادی و فرهنگی دو کشور در محل" انجمن دوستی چین با کشورهای خارجی " شهر پکن،  برگزار شد.

در مراسم افتتاحیه این همایش یک روزه که در سالن "صلح"انجمن برگزار گردید  ،  خانم «لین ای » معاون انجمن دوستی چین با کشورهای خارجی، محمدی رئیس انجمن دوستی ایران و چین و علی اصغر خاجی سفیر ج.ا.ایران در چین سخنرانی کردند. سپس همچون نشست های سالهای گذشته دو نشست تخصصی با موضوعات " اقتصادی" و "فرهنگی" با شرکت فعالان حوزه های یاد شده تشکیل و شرکت کنندگان  راهکارهای توسعه همکاریها در زمینه های مختلف را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

 اولین سخنران مراسم افتتاحیه خانم«لین ای » معاون انجمن دوستی چین با کشورهای خارجی بود.

متن سخنرانی خانم لین ای

جناب آقای آقاد محمدی رئیس  محترم انجمن دوستی ایران و چین

جناب آقای علی اصغر خاجی سفیر محترم ایران در چین

خانمها ، آقایان و دوستان :

صبح بخیر !

         خیلی خرسندم که در   این انجمن  جمع شده ایم و باهم برنامه  دوستی چین و ایران را بررسی می کنیم . من به نمایندگی انجمن دوستی چین با کشورهای خارجی و انجمن دوستی چین و ایران به دوستان "دوستی چین و ایران"  که از راه دور تشریف آورده اند  و  شریک خوب  وقابل اعتماد ما هستند ،و به سفیر خاجی و دیپلمات های سفارت  که همیشه از  ما حمایت کرده اند و همچنین به همکاران و دوستان چینی که دلگرم به دوستی چین و ایران هستند  خیر مقدم و خوش آمد می گویم .

 از همه شما  تشکر می کنم که در هشتمین نشست سالانه انجمن دوستی دو کشور  چین و ایران  و همچنین همایش  گفتگو   " چین و ایران دست در دست  هم و باهم برای ساختن  جاده ابریشم " حضور یافتید  و برای  تقویت دوستی دو کشور  نظرات خود را ارائه می دهید .

          چند روز پیش ، نوزدهمین کنگره نمایندگان سراسری حزب کمونست چین با موفقیت برگزار شد . این کنگره مهم ، در زمان مهم تکمیل ساختن   جامعه مرفه  در چین و  توسعه سوسیالیزم با ویژگی های چین برگزار شد . این کنگره نه تنها مسیر  ساختن چین بعنوان  یک کشور قدرتمند ومدرن  سوسیالیستی را  روشن کرده ، بلکه بسیاری از مسائل مهم نظری و عملی که چین و جهان با انها روبرو هستند را عمیقا پاسخ داده  است و در  ایجاد نظم  جهانی  حکمت چین را به خدمت گرفته است . این کنگره به ساختن "جامعه  بشری با سرنوشت مشترک " فراخواند و به پیشبرد همکاری بین المللی " یک کمربند و یک راه " و تلاش برای دستیابی به ارتباطات سیاسی ، اتصال امکانات  ،   تجارت بدون مانع ، معامله سرمایه های فعال و همدلی مردم  و به ایجاد بستر جدید همکاری بین المللی ، افزایش انرژی جدید برای  توسعه مشترک، تاکید کرده است .

          اندیشه جدید ، راه جدید و اقدامات جدید که نوزدهمین کنگره چین مطرح کرده باعث می شود برای توسعه روابط دوکشور چین و ایران فرصت تاریخی و جدید شود . چین و ایران  دو کشور  دارای تاریخ کهن و فرهنگ غنی می باشند . جاده ابریشم از زمان های  قدیم دو ملت بزرگ را به هم مرتبط کرد و  دو تمدن بزرگ در طول هزاران کیلو متر جاده ابریشم زمینی و دریایی رفت و آمد داشتند و برای پیشبرد  همکاری و دوستی  در مسیر جاده ابریشم باستانی خدمات  بزرگ کرده اند و  توسعه و تسهیل تجارت جهانی را ترویج داده بودند . دو کشور از زمان  برقرار روابط سیاسی  در  سال 1971  با  درک متقابل و اعتماد متقابل و در همه حال با هم بسر بردند . با همکاری در زمینه های سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و دفاعی دست آوردهای زیادی حتصل نمودند. روابط دو جانبه و  تحولات بین المللی را تجربه کردند  و روابط دو کشور را  با ثبات و سالم پیش بردند.

           ژانویه سال گذشته ، دیدار تاریخی  شی جی پینگ رییس جمهور چین از ایران با موفقیت انجام شد  و پر ثمر بود. رهبران دو کشور برای تعمیق  همکاری در همه زمینه ها به توافق رسیدند و همچنین برای توسعه روابط دو کشور برنامه ریزی استراتژیک کردند . طرفین   بیانیه مشترک  ایجاد روابط  مشارکت جامع استراتژیک را اعلام  و  تفاهمنامه  " پیشبرد مشترک کمربند اقتصادی جاده ابریشم و ساختن جاده ابریشم دریای قرن 21 " را امضا کردند . دو طرف به توافق رسیدند که  باهم برای ساخت "یک کمربند و یک راه "همکاری برای افزایش ظرفیت تولیدی را افزایش دهند. این باعث افزایش اعتماد متقابل استراتژیک شده تا  روابط دو کشور به مرحله جدید رشد سریع وارد گردد.

با گسترش مستمر روابط دولتی چین وایران ، مبادلات فرهنگی دو کشور نیز روز به روز افزایش یافت . یک ضرب المثل چینی می گوید " آشنا  دور و نزدیک ندارد ،گرچه فاصله هزاران کیلو متر باشد  باز همسایه است ".  دوستی مردم  دو کشور نیروی مهم   توسعه   روابط دوستی چین و ایران شد  .انجمن دوستی چین با کشورهای خارجی ، انجمن دوستی چین وایران ، انجمن دوستی ایران و چین به عنوان موسسه های  مهم پیشبرد مبادله و همکاری دوستی و مردمی بین دو کشور ، سالها ست با برگزاری  برنامه های متنوع به  گسترش مستمر روابط دوستی چین و ایران خدمت می کنند  و  خصوصا از سال 2010 مکانیزم جلسه سالانه دو انجمن راه اندازی شده است و  بستر مناسبی  برای مبادله و همکاری مردمی چین و ایران فراهم  شد . اکنون دو انجمن هفت جلسه سالانه را با موفقیت برگزار کرده اند و همکاری اقتصادی ، فرهنگی چین و ایران و همکاری بین شهر های دو کشوررا خوب  پیش برده اند .

امروز  هشتمین جلسه سالانه را برگزار می کنیم .بعد از مراسم افتتاحیه ، همزمان دو نشست گفتگو همکاری اقتصادی  و تبادلات فرهنگی را برگزار خواهیم  کرد .همه شما شاهد دوستی سنتی و همکاری دوستانه بین چین و ایران هستید.همچنین شما   پیش برندگان   همکاری برد برد دوکشور خواهید بود . امیدواریم همه آزادانه درباره پیشبرد همکاری اقتصادی و تجاری چین و ایران ویافتن راه های مفید برای تبادل فرهنگی  چین و ایران  صحبت کنید و برای توسعه عملی همکاری ها  پیشنهادات خود را ارائه دهید .ما می خواهیم با شما کار کنیم تا این بستر را به طور فعال حفظ کنیم  و از آن  استفاده کنیم . امیدواریم که با حمایت همه شما نشست سالانه ،کمک بیشتری به دوستی و همکاری بین چین و ایران باشد  و با  بهرمندی از همکاری مردمی ،روابط مشارکت جامع استراتژیک چین و ایران  پیش برود  تا دست آوردها ی بیشتر ی حاصل شود.

در پایان ، امیدوارم  جلسه  امسال با موفقیت برگزار شود .

 

سپس آقای«احد محمدی» رییس انجمن دوستی ایران و چین سخنرانی کرد .

متن سخنان اقای احد محمدی

معاون انجمن دوستى چين با دنياى خارج  خانم لين اين

سفير محترم جمهورى اسلامى ايران در چين

اعضاى محترم انجمن هاى دوستى دو كشور ايران و چين

ميهمانان محترم ، خانم ها و آقايان

مايلم ابتدا از اينكه  در هشتمين اجلاس سالانه مشترك انجمن هاى دوستى دو كشور ايران و چين در جمع شما حضور دارم اظهارخرسندى كنم و ضمن تشكر از ميزبانى انجمن دوستى چين با خارج ، تاكيد كنم كه برگزارى منظم اجلاس سالانه انجمن هاى دوستى  ايران و چين از مساعى مستمر سازمانهاى مردم نهاد دو كشور در جهت تقويت مناسبات دوستى ميان مردم دو كشور تاريخى ايران و چين حكايت دارد .

همچنين مايلم مراتب قدردانى خود را از مقامات دولتى و نيز رييس و مسولين انجمن  دوستى چين با خارج كه با ارسال پيام با مردم زلزله زده اخير ايران ابراز همدردى كردند ، ابراز كنم .

حضار محترم ، سال گذشته و فاصله بين هفتمين تا هشتمين اجلاس مشترك را بايد سالى پر رونق در مناسبات انجمن هاى دوستى ايران و چين دانست . طى يكسال گذشته انجمن دوستى ايران پذيراي چندين هيات از استانهاى مختلف چين در ايران بود و هياتهاى سازمان مردم نهاد ايرانى بويژه جوانان به دعوت ارگانهاى چينى به چين سفر كرده اند و در اصل فصل جديدى از مناسبات مردمى را در روابط دو كشور گشودند

گرچه مناسبات دولت هاى ايران و چين در همه عرصه هاى سياسى ، اقتصادى ، منطقه اى و بين المللى از روند رو به رشدى برخوردار است ، اما اعتقاد ما اين است كه همچنان ظرفيتهاى نهفته فراوانى بويژه در روابط سازمانهاى مردمى ايران و چين وجود كه انجمن هاى دوستى ايران و چين مى توانند با تقويت مناسبات اين ظرفيتها را به مرحله عمل برساند .

 خانم ها و اقايان .

با توجه به  شرايط كنونى جهانى و منطقه اى و نيز جايگاه رو به رشد اقتصادى چين در جهان و همچنين ظرفيت هاى بى بديل ايران در منطقه و غرب آسيا ، تقويت همكاريهاى اقتصادى ، فرهنگى ايران و چين از اهميت ويژه اى برخوردار است و رهبران دو كشور بارها مخصوصاً در جريان آخرين سفر شى جين پينگ براين نكته تاكيد داشته اند .

 ايران و چين به عنوان دو كشور كهن و تاريخى كه روابط ديرينه چند هزار ساله دوستى را تجربه كرده اند بايد بيش از پيش  در جهت احياى جاده تاريخى ابريشم و نيز در چارچوب طرح يك جاده يك كمربند در زمينه هاى اقتصادى ، فرهنگى ، گردشگرى و مناسبات مردمى نقش فعالى ايفاء نمايند .

نام ايران با جاده كهن ابريشم در هم تنيده است و  ايران در دوران كهن مركز ثقل حمل و نقل و تجارت   و مهمترين كانال تجارى زمينى و دريايى ميان چين با دنياى غرب و قاره آسيا و اروپا بوده است .و هم اكنون نيز ، ايران با وجود  ظرفيت و زيرساخت هاى مناسب توسعه  ، مى تواند هم  در مسير جاده ابريشم زمينى و هم در جاده ابريشم دريايى نقش غير قابل انكارى داشته باشد.

ميهمانان عزيز ، بى شك با شناخت عميق ملتها زمينه هاى توسعه مناسبات اقتصادى و سياسى ميان دولتها فراهم مى گردد و گسترش رفت و آمدهاى ميان ملتها در چارچوب گردشگرى اساس  اين شناخت محسوب مى گردد و براين اساس ايران و چين مى بايست تمامى مساعى خود را در جهت توسعه گردشگرى ميان دو كشور به كار گيرند .

گرچه ايران از  سال ٢٠٠٥ به عنوان مقصد توريستى چين معرفى شده است و سفر گردشگران چينى به ايران طى سالهاى گذشته افزايش داشته است اما با توجه به امكاناتى كه براى سفر گردشگران چينى و ايرانى از جمله پروازهاى مستقيم متعدد از شهرهاى چين به ايران  براى سفر به دو كشور و نيز تسهيل رواديد توريستى ايران  فراهم شده است ، همچنان ظرفيت هاى بالايى براى توسعه گردشگرى ميان دو كشور وجود دارد .

در خصوص همكاريهاى فرهنگى نيز با توجه به نزديكى و قرابت فرهنگى دو كشور   ، زمينه هاى گسترده اى بويژه  در حوزه هاى  هنرى و فيلم ميان ايران و چين براى همكارى وجود دارد كه در نشست تخصصى فرهنگى به تفصيل در خصوص آنها بحث و تبادل نظر خواهد شد .

در ارتباط با همكاريهاى اقتصادى و تجارى نيز دو كشور بصورت وسيع در چارچوب طرح يك كمربند و يك جاده بويژه در زمينه سرمايه گذارى شركت هاى چينى در بخش هاى زير ساختى انرژى ، راهسازى ، انرژى هاى نوين ، حمل و نقل ريلى ، شهرك هاى صنعتى قابليت همكارى دارند كه در اين خصوص نيز در نشست تخصصى امروز اقتصادى و تجارى تبادل نظر خواهد شد .

درپایان  ضمن  تشکر از برگزاری و میزبانی انجمن دوستی چین با ایران ، امیدوارم این نشست دستاوردهای مفید و ماموسی برای مردم دو کشور داشته باشد .

 

سومین  سخنران جلسه افتتاحیه آقای علی اصغر خاجی سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین بود.

متن سخنرانی سفیر ج.ا.ایران در چین

 

روسا و اعضای محترم انجمن دوستی ایران و چین

میهمانان گرانقدر؛ خانم ها و آقایان

سلام و درود بر شما.

   بسیار خوشوقتم  که امسال نیز همچون دو سال قبل توانستم در اجلاس سالیانه انجمنهای دوستی ایران و چین شرکت نمایم و بار دیگر شما عزیزانی را که نقش مهمی در گسترش روابط دوستانه دو کشور برعهده دارید، ملاقات نمایم.

   ایران و چین دو تمدن تاریخی کهن هستند که سابقه روابط و دوستی آنها نیز به بیش از دو هزار سال پیش از طریق جاده ابریشم بازمی گردد. در آن هنگام مردمان دو کشور از طریق جاده ابریشم کهن با یکدیگر در ارتباط بوده و به داد ستد با یکدیگر می پرداختند. جاده ابریشم پل ارتباط دوستانه میان دو کشور بود. مردمان دو کشور نیز در اثر این مراودات تاریخی از یکدیگر تاثیر متقابل می پذیرفتند.

   امروز نیز جاده ابریشم تاریخی در حال احیاست ولی ارتباط مردم دو کشور تنها محدود به تجارت و بازرگانی نمی شود. امروز ارتباطات دو کشور دوست ایران و چین در تمام زمینه ها رو به گسترش می باشد. امروز به لطف پیشرفت تکنولوژی و توسعه ارتباطات، بستر و ابزار گسترش روابط میان دو ملت بیش از پیش مهیاست.

   طی سالهای اخیر با سفر و بازدید متقابل روسای محترم جمهور ایران و چین از کشورهای یکدیگر، روابط و همکاریهای دو کشور به سطح مشارکت جامع راهبردی ارتقا یافته است. چین حدود یک دهه است که شریک اول تجاری ایران می باشد. روابط دو کشور در تمام عرصه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی در حال گسترش است.

   در خصوص آخرین وضعیت روابط فرهنگی مایلم به حضور امسال ایران، بعنوان میهمان ویژه در نمایشگاه بین المللی کتاب پکن با مشارکت حدود 60 ناشر، نویسنده، هنرمند و گروه موسیقی ایرانی که برای معرفی فرهنگ ایرانی به پکن آمده بودند، اشاره نمایم. همزمان نمایشگاه عکس خبری مشترک میان دو کشور نیز گوشه ای از فرهنگ و تاریخ دو کشور را با نمایش 100 عکس به بازدیدکنندگان معرفی نمود و هفته فیلم ایران نیز در موزه ملی فیلم چین برگزار شد.

   در سوی مقابل هفته فرهنگی چین در شهرهای تهران و اصفهان برگزار شد که فرصت مناسبی برای آشنایی مردم ایران با فرهنگ کشور چین بود. مراسم عید بهاره چین در تهران مورد استقبال مردم ایران قرار گرفت. موسسه کنفسیوس در دانشگاه تهران در حال آموزش زبان چینی است؛ همانطور که زبان فارسی در دانشگاه های چین در حال تدریس می باشد.

   با این اوصاف بنده معتقدم هنوز ابتدای کار هستیم. هنوز مردم دو کشور شناخت و ارتباط کافی با یکدیگر ندارند. امروز سرعت تحولات در دو کشور بسیار بالاست و چین و ایران امروز با چین و ایران سالیان گذشته متفاوت هستند. بسیاری از شما که برای سالهای با دو کشور در ارتباط هستید این سرعت پیشرفت را حس کرده اید. ما باید تلاش کنیم تا همه مردم با پیشرفتهای دو کشور و وضعیت کنونی آنها آشنا شوند.

  ایده یک کمر-بند یک جاده فرصت مناسبی را برای دو کشور و مردمانش فراهم آورده است که با ایران و چین به عنوان دو کشور مهم مسیر جاده ابریشم آشنا شوند. در صورت شناخت صحیح مردم خودشان در توسعه روابط دو کشور گام خواهند برداشت. یک کمربند-یک جاده بستری برای همکاریهای برد-برد میان دو کشور است.

   ایران به عنوان امن ترین کشور منطقه میتواند بهترین شریک برای چین باشد. ایران دارای دومین منابع نفت و گاز در دنیا می باشد و می تواند نقش مهمی در تامین انرژی و امنیت آن برای چین داشته باشد. از سوی دیگر موقعیت جغرافیایی ایران برای تجارت چین با کشورهای اروپایی بی نظیر است. ایران پل میان چین و اروپا و پلی میان آسیای مرکزی با آبهای آزاد است.

   سرمایه گذاریهای و تامین مالی چین در حوزههای انرژی و حمل و نقل در ایران که هم اکنون در جریان است به نفع مردم هر دو کشور است. از سویی شبکه ریلی ایران توسعه می یابد از سوی دیگر چین می تواند از مسیر کوتاه تر و امن تر کالاهای خود را از طریق راه آهن به غرب صادر کند. از طرفی تولید و استخراج منابع انرژی ما نوسازی می شود و از طرف دیگر منبع پایدار برای تامین انرژی چین پدید می آید.

این نوع همکاریهای برد-برد میان دو کشور را می توان به سایر عرصه را گسترش داد. عرصه هایی از روابط که مردم از آن منفع شوند و ارتباطات مردم با مردم تقویت شود. همکاریهای علمی و دانشگاه یکی دیگر از این عرصه هاست. گسترش علم و دانش کلید اصلی توسعه هر کشوری است.

امروز شمار دانشجویان ایرانی در دانشگاه های چین رو به افزایش است. این دانشجویان می توانند سفیرانی برای معرفی ایران به جامعه چین باشند. علاوه بر همکاریهای علمی و دانشجویی، گسترش ارتباطات گردشگری نیز می تواند سهم بسزایی در ارتباطات مردم با مردم دو کشور داشته باشد.

چین هم اکنون یکی مقاصد اصلی گردشگری ایرانیان و متقابلا شما گردشگران چین که به ایران سفر می کنند نیز در حال افزایش است. افزایش پروازها و تسهیل در صدور روادید می تواند نقش بسزایی افزایش روابط گردشگری دو کشور ایفا نماید. کشور ما به نوبه خود این تسهیلات را برای گردشگران چینی فراهم آورده است.

امروز در عصری زندگی می کنیم که ارتباطات مردم با مردم عامل سرنوشت سازی برای گسترش و پایداری روابط دوستانه بین کشورهاست. انجمنهای دوستی چین و ایران نقش بسزایی در برقراری و تعمیق این ارتباطات ایفا نموده که می توان تاثیرات آن رادر عرصه های مختلف روابط دو کشور مشاهد نمود.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن همراه با شما و در کنار شما تلاش خود را برای گسترش روابط دوستانه دو ملت و دو دولت انجام خواهد داد. امیدواریم به زودی شاهد ثمرات حضور و همفکری شما در اینجا در ارتقای روابط دو کشور باشیم. باردیگر از بانیان این اجلاس تشکر و برایتان آرزوی موفقیت دارم. از اینکه حوصله نموده و به عرایض بنده توجه کردید سپاسگزارم. 

 

 

نشست های تخصصی

نشست های تخصصی با حضور فعالان حوزه های مربوطه در دو سالن جداگانه  برگزار گردید. نشست فرهنگی به  ریاست  خانم لین ای معاون انجمن دوستی چین و کشورهای خارجی و  اقای مرادخانی برگزار گردید .در این نشست نمایندگانی از موسسات فرهنگی چین و ایران و شرکت های ایرانی که در چین به فعالیت های فرهنگی و گردشگری اشتغال دارند و با حضور  رایزن فرهنگی  سفارت ج.ا.ایران در پکن و سایر مدعوین برگزار گردید. در این نشست ابتدا خانم لین و اقای مراخانی اعضای حاضر را معرفی کردند و خانم لین در باره زمینه های گسترش روابط فرهنگی سخن گفت .آقای مراخانی به تاریخ کهن روابط دو کشور و تاثیر و تاثر فرهنگی دو ملت از یکدیگر پرداخت .

آقای ناظری معاون دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه کشورمان  در این جلسه در باره کار کردها و جوانب مختلف دیپلماسی عمومی و اهمیت روابط مردم به مردم در مناسبات ایران و چین سخنرانی کرد.

 

در ادامه الماسیه رایزن فرهنگی   در باره رویکردهای توسعه مراودات فرهنگی دو کشور از جمله تحکیم و استمرار زیر ساخت های روابط که همان موافقت نامه ها و تفاهم نامه فرهنگی هستند و هم چنین ایجاد ارتباط پایدار بین نهاد های مشابه در دو کشور اشاره کرد و مصادیقی از ارتباط نهادها که طی سالیان متمادی بخوبی پیش رفته و ارتباط انجمن های دوستی نیز ار جمله انها می باشد سخن گفت و به موارد جدیدی که طی سالهای اخیر بین نهادها ایجاد ارتباط شده مانند انجمن نویسندگان دو کشور ،موسسه کنفسیوس با دانشگاه علامه ....اشاره کرد.

 

رایزن فرهنگی تاکید کرد که تشویق  بخش های مختلف به امضای تفاهم نامه با این تذکر انجام می شود که این تفاهم نامه ها برای اجرا امضا شود و پس از امضا به فراموشی سپرده نشوند.

رایزن فرهنگی به ضرورت توسعه ارتباطات هنری مخصوصا در عرصه سینما تاکید کرد و گفت حضور متقابل چین و ایران در برنامه های جشنواره ای در حد مطلوبی است لیکن باید به مرحله عرضه فیلم های ایرانی و چینی در سینماها و تلویزیون دو کشور وارد شویم.

در ادامه جلسه تعدادی از نمایندگان شرکت های فرهنگی ایرانی و چینی حاضر ، نقطه نظرات خود را برای گسترش روابط بیان کردند.

 

در پایان جلسه اقای مرادخانی  سخنان ارائه شده در جلسه را در قالب موارد زیر جمع بندی و بر نکات زیر تاکید کرد:

-وجود زمینه های گسترده برای همکاریهای فرهنگی و هنری مخصوصا برای بخش های غیر دولتی

-ضرورت تقویت دیپلماسی عمومی و مردم به مردم

-ضرورت تسهیل در خصوص صدور روادید برای افزایش رفت و امدها

-توجه به موضع خواهر خواندگی شهرها و طراحی فعالیت های مناسبی در ان قالب

-اهمیت تبادل هنرمندان مخصوصا با توجه به حضور هنرمندان عکاس در این جلسه که به  سفر به ایران و گردشگری و عکاسی ابراز علاقه زیاد کردند.

-توجه به گسترش همکاریها در زمینه تولید بازیهای رایانه ای و انیمیشن و..

- استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و اتباع دو کشور که در کشور مقابل زندگی می کنند  برای ایجاد ارتباطات مستحکم مردم به مردم

 


٠٨:٣١ - 1396/09/12    /    شماره : ٦٩٢٥٣٧    /    تعداد نمایش : ٣٠٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 279279 | بازدید امروز : 56 | کل بازدید : 791499 | بازدیدکنندگان آنلاين : 11 | زمان بازدید : 2.2344